მსოფლიოს თასი: გუნდური მეათე და სარეიტინგო 24 ქულა

ხუთი ქართველი მოხმალავე მონაწილეობდა დიორში მოფარიკავეთა მსოფლიოს თასის პირად-გუნდურ გათამაშებაში. ჩვენებურებმა ჯგუფური ეტაპი წარმატებით განვლეს.

მიხეილ მარდალეიშვილმა ექვსივე მეტოქე დაჯაბნა: ზედიზედ სძლია იულიან ტეოდოსიუს (რუმინეთი, 5:4), ვილ სპირს (აშშ, 5:0), ემილ დე ვისშერს (ბელგია, 5:2) ანდრეს ერნანდესს (ესპანეთი, 5:2), აბდულრაჰმან ალ ზაჰრანის (საუდის არაბეთი, 5:0), ჯონ შოუს (ავსტრალია) და პლეი ოფში გავიდა.

მომდევნო ეტაპისკენ, ასევე, იოლად გაიკაფა გზა რიოს ოლიმპიადის მონაწილემ და ახალგაზრდებში ევროპის სამგზის ჩემპიონმა სანდრო ბაზაძემ, რომელმაც ჯგუფში დაამარცხა ტომას შაიჩი (გერმანია, 5:3), სეპე ვან ჰოლსბეკი (ბელგია, 5:3), იშტვან კოვაჩი (უნგრეთი, 5:3), ევგენი კონოვალოვი (უზბეკეთი, 5:0), ეტან რენი (დიდი ბრიტანეთი, 5:2) და მხოლოდ ერთი პაექრობა დათმო რუს ვლადისლავ პოზდიაკოვთან - 2:5.

საბა სულამანიძემ ოთხ მეტოქეს დააყრევინა ფარ-ხმალი: ისლამ ატაკან ჰეზერს (თურქეთი, 5:1), ტამაშ დეშის (უნგრეთი, 5:2), ივან მანდოვს (ბულგარეთი, 5:0) და ტედი ველერს (ისლანდია, 5:0), რუმინელ გოდრინ კოზმულეანუსა (3:5) და ფრანგ ბაპტისტა დუბარისთან (2:5) დამარცხდა.

ახალგაზრდა მოხმალავე ნიკა შენგელიამ ჯგუფში აჯობა მუჰამედ ანაზიზს (თურქეთი, 5:2), ეტან ვანგს (კანადა, 5:2), კაიტო სტრიიტს (იაპონია, 5:4), ხოლო დარიო კავალიერესთან (იტალია, 4:5), ვენიამინ რეშეტნიკოვსა (რუსეთი, 1:5) და ნაელ ქანალისთან (საფრანგეთი, 2:5) ვერაფერს გახდა.

პლეი ოფში სამი მოგებით გავიდა ბექა ბაზაძეც: ჯგუფში მან გზიდან ჩამოიშორა ბალინ კოშუტი (უნგრეთი, 5:3), მაქს რეიმერი (ავსტრია, 5:1) და ეტან პასტორე (ავსტრალია, 5:2), ორ მეტოქესთან - იტალიელ რიკარდო ნუკიოსა (2:5) და რუს ვასილი შირშოვთან (3:5) წააგო.

პლეი ოფში ქართველ მოფარიკავეთა შეხვედრები ასე დასრულდა:

სანდრო ბაზაძე: ეტან რენი (დიდი ბრიტანეთი) - 15:2, ხაიმე გონსალესი (ესპანეთი) - 15:5, ტომ სეიცი (საფრანგეთი) - 10:15;
მიხეილ მარდალეიშვილი: სიარჰეი კისელი (ბელარუსი) - 15:4, ალი პაკდამინი (ირანი) - 8:15;
საბა სულამანიძე: აჰმედ ალჰუდინი (საუდის არაბეთი) - 15:8, ნიკლოშ პეჩი (უნგრეთი) - 6:15;
ბექა ბაზაძე: ლორენცო რომანო (იტალია) - 15:10, ალბერტო პელეგრინი (იტალია) - 13:15.
ნიკა შენგელია: ტრისტან ლორენცი (საფრანგეთი) - 15:14, სეპე ვან ჰოლსბეკი (ბელგია) - 5:15;
საბოლოო ადგილები: 1. სანგუკ ოჰი (კორეა), 2. ვენიამინ რეშეტნიკოვი (რუსეთი), 3. ვინსეტ ანსტეტი, ბოლად აპიტი (ორივე - საფრანგეთი)... 21. მიხეილ მარდალეიშვილი, 49. სანდრო ბაზაძე, 74. საბა სულამანიძე, 84. ბექა ბაზაძე, 92. ნიკა შენგელია.

* * *
გუშინ გუნდურში მთავარი პრიზისთვის პაექრობაში 25 ქვეყნის წარმომადგენლები ჩაებნენ.

ჩვენმა ბიჭებმა სტარტზე ესპანელებს აჯობეს - 45:31, მეორე ორთაბრძოლა კი ირანელებთან ორი ჩხვლეტით დათმეს - 43:45 და IX-XVI ადგილებისთვის განაგრძეს ასპარეზობა. იქ ბელგია (45:43) და დიდი ბრიტანეთი (45:39) დაამარცხეს, რუმინელებთან წააგეს (41:45), გუნდური მე-10 ადგილი დაიკავეს და 24 სარეიტინგო ქულაც დაიმსახურეს.

კვარცხკლბეკზე კი ადგილები ასე განაწილდა: 1. კორეა, 2. იტალია, 3. უნგრეთი.

ყოველდღიური სპორტული გაზეთი "ლელო"
385
მკითხველის კომენტარები / 0 /
მსგავსი ამბები
რუბრიკის სხვა სიახლეები